Ortadoğu Gazetesi

BIST
93,616
%0,34
USD
5,3416
%-0,08
EUR
6,0892
%0,33
Altın
209,6680
%0,52
SON DAKİKA

ITC, her zaman etnik ve mezhep ayrımını reddetti

Sezer YOZGAT / sezeryozgat@gmail.com 2017-11-13 12:42:18

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı, Irak'taki Türkmen varlığı ve Irak Türkmen Cephesi'nin üstlendiği misyonu hakkında gözetemiz Ortadoğu'ya açıklamalanda bulundu. Yazarımız Sezer Yozgat'ın sorularını cevaplandıran Kazancı önemli tesbitlerde bulundu.

 

SORU1: Irak Türkmen Cephesi'nin yapısı ve faaliyetleri hakkında bizlere bilgi verirmisiniz ?

02.08.1990 tarihinde, Saddam ordusunun Kuveyt'i işgal etmesinin ardından ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin askeri müdahalesine maruz kalmıştı Irak. Askeri müdahalesinin ortaya çıkarttığı otoriter boşluğundan faydalanan Peşmerge güçleri, Kerkük başta olmak üzere diğer kuzey bölgelerde ayaklanma çıkarttı. Saddam tarafından bastırılan ayaklanma neticesinde 500 binden fazla Iraklı Kürt kökenli vatandaş Türkiye'ye sığındı. Batılılar, Iraklı Kürt halkın güvenliğini sağlamak adı altında Irak'ın Kuzeyinde uçuşa yasak bölge 36. Paralel deklere ettiler ve Çekiç Güç aracılığıyla uyguladılar. 

O bölgede Saddam'a karşı muhalif faaliyetleri yürüten Türkmen siyasi harekatını, daha aktif ve uluslararası arenasında daha etkili olması bakımında Irak Türkmen Cephesi (ITC) kuruldu. 24 Nisan 1995 tarihinde, Erbil'de ilk kurultayını yapan ITC, Irak toprak bütünlüğünün korunmasının öncülüğünü yaptı.

 

Yurtdışı ve Irak'ın Kuzey'inde gerçekleşen tüm muhalefet toplantılarına katılan ITC, her zaman etnik ve mezhep ayrımını reddetti. Dönemin ABD'nin Irak Özel Temsilcisi olan bugün Barzani'nin danışmanlığını yapan ve referandumun yapılmasını şiddetle isteyen Zalmay Halilzad'ın himayesinde 2003'ün şubat ayında yapılan Salahattin toplantısına katılan ITC'ye "Irak'ın Kürt, Sünni ve Şii olarak üçe bölünmesini onaylarsanız, Saddam sonrasında kurulacak hükümette ortak olacaksınız" diye teklifte bulundu. Tabii ITC olarak bu teklifi kökten ret ettik. Bugün Irak'ta Türkmenlerin düştüğü durumun sebebini görmek için sunulan teklifin reddine bakıldığında anlaşılacak.

 

SORU2: Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinin faaliyetleri hakkında bizleri bilgilendirirmisiniz?

ITC'nin Türkiye Temsilciliğinin faaliyetlerini iki ana başlıkta toplaya biliriz. 1- Irak'a komşu olan ülkelerin ve BM Güvenlik Konseyinde etkiye sahip olan ülkelerin diplomat şefleriyle periyodik olarak görüşme, bu görüşmelerde, Irak'taki gelişmeleri, Türkmenlerin tutumu ve isteklerini anlatmak. 2. Türkmenlerin durumunu anlamak maksadıyla, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulunan milletvekili (ayrılıkçı görüşe sahip olanlar hariç), sivil toplum örgütleri, sendika ve basın müesseseleri ile görüşmek. Ayrıca, Türkmeneli Vakfı ile koordineli olarak Türkiye'de bulunan mültecilerimizi organize etmektir.

 

SORU3:  Barzani'nin Referandum ve Kerkük'ü ele geçirme oyununu ve bu oyunun arkasındaki güçler hakkında neler söylersiniz ?

Barzani yanlış hesap yaptı, görünenlerin üzerinden hesaplama yaptı ve büyük yanılgıya düştü. Zalmay Halilzad ve onun gibi görüşe sahip olan bir takım yapancı danışmanları Barzani'yi yanlış yönlendirdi. Eğer Barzani Salahattin Yazlığında bu danışmanları ile birlikte inzinaye çekilmek yerine, Erbil ve diğer kentteki Kürt halkın arasına inip onları dinleseydi bu hata düşmezdi. Bundan daha önemlisi, en sıkıntılı günlerinde Barzani'ye yardım eli uzatan Türkiye'nin nasihatlerine kulak verseydi, bu felaketi yaşamazdı Barzani. Çünkü, Türkiye, başka ülkeler gibi değil, kartlarını açık oynar gizli ajandası yok bölgeye yönelik. Türkiye, Barzani'ye destek verdi, hatta zaman zaman  memurlarının maaşlarını bile verdi. Barzani, Türkiye'yi dinlememede büyük yanlış yaptı ve siyasi sonunu getirdi.

 

Ancak, referandumun başarısızlığının altında yatan neden siyasi faktörden daha ekonomi factor yatmaktadır. Yaklaşık iki milyar dolarlık Kürdistan'dan ihale alan Rusfent, ABD ve İngiltere'yi kaygılandırdı ve harekete geçtiler. Dolayısıyla, Barzani'yi değil Bağdat'ı desteklediler bu krizde.

 

 SORU4: Kerkük'ün son durumu ve yeni gelişmeler hakkında neler söylersiniz ?

Referandumdan sonra oradaki siyasi harita değişti. 2003 yılından  referanduma kadar olan süre içerisinde geçen 14 yıllık sürede Kerkük ve sözde tartışmalı bölgelerde merkezi hükümetin etkisi ve otoritesinin olmadığı gibi onun yerine ordaki istihbarat, ordu boşluğunu KDP, KYB güçleri doldurup kontrolü yüzde yüz ellerine aldılar ve burada Türkmenleri siyasetten dışladılar. 

Kerkük'te bağlı Havice ve diğer çevrelerde DEAŞ ortaya çıktıktan sonra kaçırma, patlama, soygun olaylarının hepsi Türkmen mahallelerinde gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra Kerkük'te 6 genel müdürlük var ve bunların hiçbiri Türkmen değil. Yani diyebiliriz ki Türkmenler yavaş yavaş tasfiye edilmeye başlandı. Dolayısıyla biz buna karşı çıktık ve büyük mücadele verdik.

 

SORU5:  Barzani'nin istifası ve Talabani'nin ölümü ile birlikte Irak'ın kuzeyindeki yerel mecliste yaşanan çatışmalar ve kendi aralarında ki iç çatışmaları değerlendirirmisiniz?

Kürt bayrağının dairelere asılmasıyla ortaya çıkan bayrak krizi ve Kürt yönetiminin hiç tanınmadığı merkezi hükümetin de yokluğuyla birtakım siyasi aktörler arasında siyasi ve ekonomik kirli antlaşmalar yapıldı. Bu durumda bizleri, merkezi hükümetin tüm güçleri ile orada olmasını istedik. Bu referandum da buna vesile oldu. Yani bizim bu referanduma karşı çıkmamızdaki haklılığımızı gösterdi. Ve kazancımız, bölge halkı tehlikeyi anladığı takdirde eğer birlikte hareket ederlerse dışarıdan dayatılan projelerin başarılı olamayacağını ispatladı. 

 

SORU6:  Irak'taki fay hatları, yaşam alanları ve IŞİD sonrası Irak'taki son durum hakkında neler söylersiniz ?

 

Fakat, referandum öncesine kadar yani uzun zamandır Barzani Türkiye'nin müttefiğiydi. Kürt idaresini KDP ve KYB'e olarak ikiye bölme projeleri vardı. Ayrıca Kürt bölgesini Süleymaniye ve Erbil merkezli olmak üzere ikiye bölme ve Süleymaniye'yi daha güçlendirmek gibi girişimler, günümüze bakıldığında adım adım uygulanmaya başlanıyor. Yani KDP'yi Türkiye'den koparıp köşeye sıkıştırmak gibi ama Türkiye bundan sorumlu değil bu Barzani'nin büyük hatası sonucu ortaya çıktı. Yani onların planına zemin hazırladı. Dolayısıyla bu süreçten önce Kerkük'te etnik temelli bir yapı vardı. Ve bütün sorunlarda ondan kaynaklanıyordu. Şimdi bakıldığında ise nispi olarak etniklikten çıkıp mezhep temeline gitmeye çalışılıyor. Ancak bu da aynı sorunları ortaya çıkaracaktır. Bu sorunsalı merkezi hükümet  Türkiye ve İran'la işbirliği yaparak önlemelidir. 

 

SORU7:  MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin Türkmenler ve Kerkük üzerine göstermiş olduğu hassasiyet hakkında neler söylersiniz ?

 

Tabii Sayın Devlet Bahçeli'nin Türkmen ve Kerkük hassasiyeti her zaman vardır, her münasebette dile getirmiş ve buda takdire şayandır. Sayın Bahçeli'nin bu tutumu sayesinde bölgedeki siyasi aktörlerimizin yanında halkımıza büyük cesaret verdi. Aynı zamanda da, düşmanlarımızın gözünü korkuttu. 

 

SORU8: Son olarak neler söylersiniz 

 

Türk Halkının Kerkük ve Türkmen hassasiyetini her zaman en üst perdeden göstermiştir. Ve göstermeye devam ediyor. Özellikle, DAİŞ terör örgütü'nün zülmunden kaçıp Türkiye'ye sığınan Türkmenlere yaptığı yardım ve destek takdire şayandın. Bu konuda kendilerine ne kadar teşekkür etsem azdır. Ancak, sizin gibi düşünen basın kuruluşları hariç diğer basın müessesleri Türkmen meselesine fazla ilgi göstermedi. İlgi göstermeyenler ise yanlış adresler üzerinden meseleyi halka manüpüle etmeye çalıştılar.
 Diğer Makaleleri

- DEVLET BAHÇELİ VE UZUN 21 YIL / Tarih : 2018-07-06 09:52:33
- DEVLET BAHÇELİ VE SİYASETTE UFUK ÖTESİ / Tarih : 2018-06-29 10:28:24
- PROJE BAZLI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ / Tarih : 2018-04-12 09:30:47
- AYNASI KIRILANLAR / Tarih : 2018-04-06 08:40:19
- İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ / Tarih : 2018-04-04 09:40:30
- İŞ HAYATINDA ARABULUCULUK SİSTEMİ / Tarih : 2017-11-10 08:36:27
- TARİH TEKERRÜRDEN İBARET BARZANİ / Tarih : 2017-11-09 08:32:11
- BARZANİ VE YOLUN SONU / Tarih : 2017-11-02 08:44:04
- KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI / Tarih : 2017-10-27 09:54:38
- ÜLKÜCÜNÜN YERİDE YUVASIDA MHP'DİR / Tarih : 2017-08-25 09:49:09
- 15 TEMMUZ VE "DEVLET" DURUŞU / Tarih : 2017-07-15 10:10:13
- İHRACATTA E FATURA UYGULAMASI / Tarih : 2017-07-04 10:07:47

Diğer Sezer YOZGAT Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7  İleri »