Ortadoğu Gazetesi

BIST
92,709
%0,00
USD
5,4824
%0,09
EUR
6,1928
%0,14
Altın
212,0630
%0,16
SON DAKİKA

TÜRKİYE YÜKSELİRKEN SORUMLULUKLARIMIZ

İsmail Özdemir / 2017-11-03 08:39:43

Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan arasında inşa edilen Bakü, Tiflis, Kars (BTK) demiryolu projesi geride bıraktığımız günlerde hizmete açıldı ve hat üzerinde ilk sefere de başlanıldı.

Üç ülkenin ortaklaşa yürüttüğü proje ile Hazar denizi, Karadeniz ve Akdeniz'e bağlanmış oldu.

Toplam uzunluğu 829 kilometre olan hattın, 504 kilometresi Azerbaycan topraklarından geçerken, 246 kilometresi Gürcistan'dan ve kalan 79 kilometrelik bölümü ise Türkiye'den geçiyor.

Ancak Kars'tan sonra Türkiye'nin diğer bölgelerine yayılacak olan hat ile önümüzdeki yıllar açısından ülkemizin jeostratejik konumunun sağladığı avantajın Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan büyük bir istikrar sahasına dönüşmesi de malumdur.

Bu durum ülkemiz adına son derece önemli olmakla beraber, yeni yüzyılda elimizi siyasi ve ekonomik olarak güçlendirecek büyük bir potansiyele sahiptir.

Şimdilik yılda 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşınacağı ifade edilen hat ile küresel ticarette alternatif olacak mühim bir atılım gerçekleştirilmişken, bu rakamların 2030'lu yıllardan sonra 3 milyonun üzerinde yolcuyu, 15-20 milyon ton yükü taşıyacağı ifade ediliyor.

Daha önce Bakü, Tiflis, Ceyhan hattı üzerine yapılan boru hattı ile petrol taşımacılığının başlatılması, enerji anlamında dikkat çekici bir gelişme olmuşken, yakında hayata geçecek olan TANAP projesiyle de doğalgaz anlamında benzer bir cazibe sağlanmış olacak.

Dünyanın kırılgan bölgelerinden olan Kafkasya üzerinde sağlanan bu işbirliğinin Türkistan coğrafyasının kalbine kadar uzanması ise Türkiye'nin diğer Türk devletleriyle sağlayacağı ekonomik entegrasyon anlamında önemli bir etki yaratacaktır.

Kaldı ki BTK projesinin hayata geçmesi ile Türkiye fiili ve fiziki olarak büyük ölçüde Türkistan bölgesine erişmiştir ve kucaklaşmıştır.

Coğrafi konumları gereğince etrafında çevrili bulunan ülkeler sebebiyle dış dünyaya açılma imkânları son derece kısıtlı olan Türkistan coğrafyası, önümüzdeki yakın dönemde hem Türkiye ile sağlıklı bir bağlantı tesis etmiş olacak, hem de Türkiye üzerinden diğer bölgelere açılma olanağını bulabilecektir.

Şüphesiz ki ekonomileri zor durumda olan ancak zengin tarımsal faaliyet ile maden ve enerji yataklarına ev sahipliği yapan Türkistan coğrafyasının Türkiye ile bütünleşmesi, ileriki yıllarda ekonomik işbirliğinin boyutunu çok daha üst seviyeye taşıyabilecek bir siyasi etki yaratacaktır.

Türk dünyası adına son derece sevindirici olan bu gelişmenin, diğer bölge devletlerince de destekleniyor oluşu ise bir başka kayda değer olumlu durumdur.

Türkiye aradan geçen yıllar sonrasında giderek büyüyen bir etki ile sahip olduğu coğrafi konumunun doğru alt yapı projeleri ile avantaja dönüştürmeye başlamıştır.

Diğer taraftan yine doğru bir perspektifle sadece Avrupa ya da sadece Asya odaklı olmayan ancak her ikisini güçlü temellerle birbirine bağlamayı başarabilen bir hedefi yakalama konusunda ülkemiz önemli mesafe kat etmiştir.

Yapılan diğer bazı yorumlarda ise BTK demiryolu hattı ile Çin ile Londra'nın birbirine bağlandığı ve böylelikle Uzak Doğu'dan çıkan ticari malların Avrupa pazarına ulaşımının birkaç ay süren zaman periyodunun iki hafta gibi çok daha kısa bir süreye indirileceği ifade edilmektedir.

Çin'in başlatmış olduğu ve tarihi İpek Yolu'nu yeniden hayata geçirmeyi amaçladığı Bir Yol Bir Kuşak Projesi'nin, orta kuşak olarak adlandırılan bölgesinde Türkiye'nin başını çektiği yatırımların hayata geçmesi elbette her çevrenin dikkatini fazlasını çekmiştir.

Küresel Sistem'in aradan geçen yüzlerce yıl sonra Batı merkezli olmaktan çıkıp yönünü yeniden Doğuya kaydıracak olması pek çok açıdan önemli kırımalar doğuracakken, Türkiye'nin yaşananların merkezinde olması gücünü doğru kullandığı takdirde sadece bölgesel değil, küresel bir güç olma anlamında da kendisine büyük kazanımlar sağlayacaktır.

Dolayısıyla Türkiye'nin sahip olduğu ve giderek artırması kaçınılmaz olan böylesi bir avantajdan rahatsız olan çevrelerin, yeni tehditler ve engeller çıkararak ilerleyişimize mani olmaya gayret göstermeleri ise kimseyi şaşırtmamalıdır.

Avrupa ile yaşanan siyasi krizlerden tutun, ABD ile vukuu bulan vize krizlerine varıncaya kadar çok boyutlu olacak şekilde yaşadığımız dış politik sorunların esasında, Türkiye açısından ifade edilen ve ümit vaat eden böylesi bir gelecek tasavvurunun yattığını söylemek gerekir.

İstenilen Türkiye'nin bağımsız bir siyaset izlememesi, Türkistan ile ekonomiyle başlayıp, siyasi bütünleşmeye kadar uzanabilecek geniş ve güçlü bir bağ kurmasının önüne geçilmesidir.

Bunun için her türden uygulanacak dış baskılar ve iç siyasi operasyonlarla Türkiye'yi yöneten zihniyetin Batı bloğunun taleplerinin dışına çıkmayacak bir yapıda olması ve daha kaba bir tabirle söz dinlemesidir.

Bunu bekleyenlerin boşuna vakit harcadıklarını, hedeflerinde başarısız olacaklarını ve okun yaydan çoktan çıkarak hedefine doğru yol almaya başladığını bilmeleri gerekir.

Potansiyeli giderek artan, kendi kararlarını kendisi veren Türkiye yakın çevresi ve bölgesinde olan bitenlere hakkı olarak giderek daha fazla müdahil olmayı sürdürürken, tarihin derinliklerinden gelen hakikatin, suni olarak çizilmiş sınırları parçalaması kaçınılmaz olacaktır.

Neredeyse dört bir cephede verdiğimiz mücadelenin esası bir bakıma budur.

Neticede siyasi, ekonomik, askeri, felsefi, toplumsal ve hatta bireysel olarak dahi Türkiye'nin küresel bir güç olması gerçeği kabulüyle düşünce yapımızdan tutun, olaylara yaklaşım tarzımız ve hatta yaşayışımıza kadar şimdiye dek sahip olduğumuz yaklaşımımızı geliştirmek, büyütmek ve daha da ileriye taşımak zorundayız.

Artık Soğu Savaş döneminin koşullarındaki Türkiye yoktur. Buna adapte olarak yeni koşulların gereğini yerine getirecek Büyük Türkiye gerçeği ile yola devam etmek hepimiz açısından milli bir sorumluluktur.
 Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »