Ortadoğu Gazetesi

Erciyes Zafer Kurultayı Ve Tadında Bırakmak...

Yıldıray Çiçek /

Yaklaşık bir haftayı aşan süre yazı yazmadım, daha ziyade yazmak istemedim. Yaz ayının bunaltan sıcaklığı, bazı aptal ve cahillere laf anlatmanın psikolojik zulmü, kendime adeta mazeret oldu, fakat bu mazeretleri değerli okuyuculara bildirmeden yazılarıma ara verdiğimden dolayı tüm okuyucularımdan özür diliyorum. Meraklanarak, hassasiyet gösterip, arayan-soran herkese de teşekkürlerimi sunuyorum.

Yazmadığım dönem Türkiye'de birçok önemli gelişme oldu ve o gelişmeleri bu köşeden maalesef değerlendiremedik… Onlar bir hayli birikti ve sırası ile önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz.

Bu gündem içinde, Ülkücü Hareketin tek meselesi haline getirilen Erciyes Zafer Kurultayı'nın tadında bırakılmak suretiyle, iptal edilmesi konusunu, okuyucularımızdan, değerlendirmem noktasında gelen baskılar nedeniyle öncelik olarak kabul ediyor ve o konu ile başlamak istiyorum.

Değerlendirmemize ışık tutması nedeniyle isterseniz Kayserili bir Ülküdaşımızın geçen hafta bir oto tamircisi ile yaşadığı diyalogu anlatarak başlayayım da, Erciyes Zafer Kurultayı'nın iptali için feryat eden bazılarını, tarif etmekte bize yol göstersin…

O ota tamircisi kişi, Ülkücü olduğunu bildiği, konuyu bize aktaran arkadaşa Erciyes Zafer Kurultayı'nın iptali için adeta öfke kusmuş ve demiş ki: "Devlet Bahçeli, Ülkücü Harekete ihanet ediyor, bu kurultayı iptal ettirerek" demiş…

Ülküdaşımızda, o oto tamircisine sadece şunu sormuş:"Seçimlerde oyunu kime verdin?"

Oto tamircisi: Allah için söylemek gerekirse,3 seçimdir AKP'ye veriyorum.

Oto tamircisinin derdi, en çok iş yaptığı Erciyes Zafer Kurultayı döneminde, işlerinin azalmasıdır.

AKP'ye oy vererek ihanet eden bir kişi, Türkiye'yi ve Ülkücü Hareketi her türlü kötülükten koruyan ve korumaya çalışan MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye yönelik Ülkücü Harekete "ihanet" suçlaması yapıyor. Oto tamircisi sadece bir örnek, bu örneğin binlercesini her gün herkes, her ortamda yaşıyor.

MHP'ye oy vermeyerek, akıllarınca intikam alan birçok kişi bugün "Umudumuz Baykal" başlıklı yazıların yayınlandığı gazetelerde, Erciyes Zafer Kurultayı'nın iptali üzerinden MHP Lideri Devlet Bahçeli düşmanlığına, seferberlik başlatmışlardır.

Başbuğun vefatından sonraki ilk kurultayda para almadan sahneye çıkmayan Ozanların, sırf bakan ve milletvekili olduğu için Erciyes'in yolunu tutanların,17 yıl Erciyes Zafer Kurultayı'nı bırakın, MHP'nin kapısından geçmeyenlerin, Başbuğ Türkeş'in "Davaya ihanet ettiler" dediği BBP' ye geçen, oradan milletvekili olan ve oy verenlerin, Türk milliyetçiliğinin en büyük düşmanı olan AKP'ye kendini satanların, bizim yanımızda "Liderin kararı mantıklı ve haklı" deyip, fitne ve fesadın kucağına düşünce "Böyle karar olmaz" diye propaganda yapanların, Erciyes Zafer Kurultayları'na sırf fitne-fesat katmak için, gazeteci kimliği ile gelip, son yapılan tüm kurultayları olumsuz göstermek için elinden gelen tüm gayretleri gösteren ve özel manşet hazırlayanların, bugün Erciyes Zafer Kurultayı'nın iptal edilmesi üzerine sahte ağıtlarını görünce, "insanda biraz yüz ve biraz utanma, birazda şeref olmalı" diyoruz.

Ama onlarda utanma ne gezer, yalan, iftira, sahtekârlık hepsinin ortak özelliği olmuş, bu özelliklerle birbirlerine sarılıyorlar.

Erciyes Zafer Kurultayı'nın yapılıp-yapılmaması onların meselesi değil... Onların meselesi MHP Lideri ile… Yapılsa da MHP Lideri Devlet Bahçeli'yi hedef yapıyorlar, yapılmasa da...

Hayatında Erciyes Zafer Kurultayı görmemiş kişilerin, Erciyes Zafer Kurultayı'nın öneminden bahsetmesi, traji-komik bir durumdur.

Erciyes Zafer Kurultayı'nın iptaline yönelik tepkilerde, görülmesi gereken, samimi insanların duygularını da istismar etmeye çalışan bu cephenin niyetidir.

Erciyes Zafer Kurultayı yapıldığı ilk günden, son güne kadar her Ülkücü için güzel anılar bırakmıştır. Bunu kimse inkâr etmiyor, edemez. Fakat kötü anı bıraktırmak için her türlü tezgâhın son yıllarda uygulanmaya çalışıldığı böylesi bir ortamda, şehirlerin, kurumların işgal edildiği böylesi bir zamanda "tadında bırakmak" en güzel karar olmuştur.

Kayseri Ülkü Ocakları yönetiminde bulunduğum süre içinde, Erciyes Zafer Kurultayları'nın hazırlık döneminde her türlü çileyi çekmiş, dondurucu gece soğuklarını yaşamış birisi olarak, bu samimi düşüncelerimi söylüyorum. Bu düşüncelerimi kimseye yakınlık ve uzaklık adına değil, samimi ifadelerim olarak kullanıyorum.

90'lı yılların şartları ile 2000'li yılların şartları oldukça değişmiştir. Değişen şartlarda, hareketin hedefini iyi belirlemek, önündeki engelleri ve tehlikeleri çok iyi tahlil etmek gerekmektedir.

Hedefi belirleyen, engelleri aşmak için gecesini-gündüzünü feda eden MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye yönelik yapılan eleştiriler, atılan iftiralar sadece zekâ sahibi insanlardan dönmektedir. Zekâsı, gerçekleri görmeye müsait olanlar, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin attığı her adımı doğru okumakta ve algılamaktadır.

MHP ve Ülkü Ocakları, Başbuğ Türkeş'in en büyük mirasıdır. Bütün vasiyeti, öncelikli olarak bu iki kurumu korumak, yaşatmak ve başarılı olmasını sağlamaktır. Yapılanlar yahut yapılmayanlar, bu iki kurumu korumak için şekillenmektedir.

Yapılanlar yahut yapılmayanlar konusunda yapılan eleştirilerin ölçüsü, kişinin samimiyet derecesi ile değerlendirilmelidir.

Ülkücüler için ne mutlu ki, başlarında insanlığı, dürüstlüğü, titizliği, dava adamlığı, siyasi vizyonu herkese örnek olabilecek bir lider var… Ülkücü'ye düşen O'nun kıymetini bilmek ve anlamaktır.

MHP ile hiçbir bağı olmayan ve kalmayan kişilerin, MHP'nin kararları hakkında yapmış olduğu eleştirilerin, fitne-fesat olarak harekette kalıcı olmaması için herkes çok dikkatli olmalıdır.

Bu değerlendirmeler üzerine, değerli araştırmacı-yazar Neval Kavcar'ın bir yazısında, Erciyes Zafer Kurultayı ile ilgili yapmış olduğu tespitler çok iyi analiz olacaktır.

Neval Hanım, yazısı içinde diyor ki:

"Zafer Kurultayı yapılmıyor, sırada partinin kapatılması var" diyorlar. Kimler diyor? Birebir MHP ile ilgisi olmayan, meselâ cemaat ve AKP'nin yandaş yayın organları. Onları ilgilendiren yanı ne bu işin? Muhalefet partisi olarak başları sürekli ağrısın ve anti millî politikaları görmesinler odaklı yaklaşım bunlar. "Ocaklar kapatılıyor, Turandan vazgeçiliyor, Başbuğun emanetine hıyanet ediliyor" gibi tespitlere, şimdi Tekir Yaylasına "AKP Çıkarsa "tehdidi eklendi. Allah'ın dağı, canı isteyen çıkar.

Ekonomik ve siyaseten tamamen dışa bağlı bir Türkiye, Turanı nasıl kuracak? Turan'ın ilk şartı tam bağımsızlıktır. İçmeye ayranı olmayan bir Türkiye önce, karıştırılan hafızasını yerine getirmelidir. Dost- düşman algılamasını düzeltmelidir.

Kimse gaza gelmesin. Tekir Yaylasına çıkmamayı da ana problem haline getirmesin.

Akdeniz Üniversitesi başta olmak üzere MHP'nin bulaştırılmak istendiği provokasyonları görerek üzerine üzerine gitmek, bu nazik dönemde kendilerini "Türk Milliyetçisi" olarak tanımlayanların yapmaması gereken davranıştır.

"Başörtüsü takmayınca dinden çıkılır" diyenler gibi, "Tekir Yaylasına otağ kurmayınca Türk Milliyetçiliği" ölür demesin kimse.

Milletin bin bir derdi var. Amerika, İran'a girecek sinyali çok güçlü. Bunları bir kenara bırakıp, MHP kendi içinde cebelleşsin diyen mihrak "Tekir Yaylası Muharebesi" çıkarmaya çalışıyor.

Bilerek, bilmeyerek alet olmasın kimse. Hele kendilerini "Türk Milliyetçisi" olarak tanımlayanlar, aile efradını bu işlere bulaştırmasın.

Herkes işine gücüne baksın.

Hali hazırda BOP var, AB var, yaklaşan İran savaşı var. Var oğlu var. Bunların içine "Tekir Yaylasını" katıp, önümüzde ki iki ay MHP'ni meşgul etmek, kimlerin işine yarar iyi düşünmek gerekir."

Neval Kavcar'ın buradaki önemli tespitleri, Türk milliyetçilerine işaret fişeği olmalıdır. O fişekler, beynimizin tüm hücrelerini kaplamalı ve MHP'yi koruma zırhı olarak işlemelidir.

Aklını, mantığını kullanan Ülkücüler, MHP'nin doğru yolda olduğunu görüyor. MHP ile alakası olmayan, kalmayanlarda göremeyenleri kullanıyor…

Bütün mesele, bunu ayırt etmektir.

Bir güzel fıkra ile bitirelim de, yazımıza anlam katsın… Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul-zurna az…

Temel'e, bir misafirlikte, taze incir ikram etmişler.. İlk defa yediği bu meyveyi çok sevmiş.. Ama meyvenin adını sormayı unutmuş..

Ertesi yıl, yine aynı eve gitmiş..

-Bana geçen yıl, dışı yeşil-kahverengi, içi yumuşak, çekirdekli bir şey ikram ettiniz.. Onu çok sevdim, demiş..

Ev sahibi düşünmüş.. "Herhalde patlıcanı tarif ediyor" deyip, Temel'e patlıcan getirmiş..

Temel patlıcanı ısırmış, yüzünü buruşturmuş.

-Bunu hem uzatmış, hem de tadını kaçırmışsınız... 
 


Diğer Makaleleri

- PKK ve HDP Kürt Düşmanıdır! / Tarih : 2018-05-25 09:39:10
- AHMET TÜRK, DEMİRTAŞ VE AHMAK PROPAGANDALARI / Tarih : 2018-05-23 09:21:42
- KİME HİZMET EDİYORSUNUZ? / Tarih : 2018-05-21 09:40:23
- Bağımsız ve Bağlantısız Üfürmeler! / Tarih : 2018-05-18 09:32:54
- MERAL AKŞENER DE KATILDI ŞİMDİ TAM OLDU! / Tarih : 2018-05-17 09:19:36
- DOĞRULARDA KOMPLEKS OLMAZ! / Tarih : 2018-05-15 10:24:47
- SİZDEKİ ADİL ÖKSÜZ KORKUSU NEDİR? / Tarih : 2018-05-12 09:25:53
- Hayır, Tamam ve İllet İttifakı / Tarih : 2018-05-11 08:44:50
- PROJE PARTİNİN İNKÂRLARI! / Tarih : 2018-05-10 09:10:13
- GÖZÜNE FAR TUTULAN TAVŞAN OLDULAR! / Tarih : 2018-05-08 09:20:07
- TİPİ TİP ÖZGÜR MALLAR ELDE Mİ KALDI? / Tarih : 2018-05-02 09:23:59

Diğer Yıldıray Çiçek Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »